Srebro w medycynie

WUERZBURG, BAVARIA, GERMANY - 2014/12/02: A silver package with medicine suppositories, displayed on a white table. (Photo by Frank Bienewald/LightRocket via Getty Images)

Chociaż srebro nie jest potrzebne człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania, to jego unikalne właściwości znalazły dość szerokie zastosowanie w medycynie. Zarówno konwencjonalni lekarze, jak i ludzie, którzy praktykują bardziej alternatywne metody leczenia są zgodni, że pierwiastek ten ma ogromny potencjał w różnego rodzaju terapiach. Powinno się jednak pamiętać, że metal ten występuje w wielu odmiennych postaciach. Każda dobra hurtownia srebra powinna przedstawić wymagane informacje z tego zakresu, dlatego warto jest poświęcić nieco czasu na zapoznanie się ze szczegółami specyfikacji.

Do czego stosuje się srebro?

Stosowane w metodach leczniczych srebro ma zazwyczaj formę kolargolu, czyli preparatu srebra z żelatyną bądź białkiem. Środka tego używa się głównie w miejscowym leczeniu infekcji, jako możliwy zamiennik dla antybiotyków, które uznaje się raczej za ostateczność. Nie jest to lek wyjątkowo mocny, lecz nie powoduje żadnych, jednoznacznie negatywnych reakcji w ludzkim ciele – nie wymaga dodatkowego stosowania probiotyków i ciężko go przedawkować.

Czy srebro może być szkodliwe?

Każda substancja, którą ma się zamiar użyć w leczeniu, powinna pochodzić ze sprawdzonego źródła. Wybrana hurtownia srebra koniecznie musi gwarantować jakość swojego towaru, jeśli ma się zamiar użyć go w terapii. Nawet drobne domieszki innych metali mogą przynieść skutki uboczne. Samo w sobie, srebro jest nieszkodliwe. Silne przedawkowanie go może jednak prowadzić do argyrii, która objawia się niebiesko-szarym zabarwieniem skóry i oczu.