Dobrze poprowadzone iglaki mogą być piękną ozdobą ogrodu. Aby ładnie się rozrastały i były zdrowe, rośliny te potrzebują odpowiedniej pielęgnacji i nawożenia. Na jesieni iglaki potrzebują innego traktowania, niż wiosną, czy latem. Dobrze dobrany preparat do nawożenia dostarczy roślinom wszystkich składników niezbędnych do przetrwania zimy i kontynuowania wegetacji z nadejściem wiosny. Nie będzie pobudzał ich do wzrostu, ale wzmocni ich odporność na mrozy.
Nawóz jesienny do iglaków – jak działa?
Na jesieni drzewa i krzewy muszą zmierzyć się ze zmniejszającą się temperaturą panującą w ogrodzie. Aby im w tym pomóc, nawóz jesienny zawiera więcej potasu, który przyspiesza drewnienie pędów – w ten sposób roślina chroni się przed zimnem. Nawóz jesienny do iglaków zawiera też magnez, który pomaga zapobiec brązowieniu igieł, a także siarkę. Ten pierwiastek jest bardzo ważny dla ochrony drzew przed rozwojem bakterii i grzybów, które często atakują rośliny właśnie w porach przejściowych, gdy w glebie jest najwięcej wilgoci. Niewielka ilość azotu w nawozie na jesień spowalnia przyrosty rośliny, dzięki czemu może ona zgromadzić więcej składników odżywczych na zimę i będzie odporniejsza na wymarzanie. W jesiennym nawozie występują również fosfor oraz wapń.
Jak stosować jesienny nawóz do iglaków?
Optymalny miesiąc na nawożenie iglaków jesiennym preparatem to sierpień. Wtedy rośliny mogą najlepiej wykorzystać składniki odżywcze z preparatu. Na pewno nie należy czekać z użyciem nawozu do pierwszych przymrozków. Wtedy ziemia zamarza i staje się twarda, więc substancje odżywcze z nawozu nie będą mogły przeniknąć do korzeni iglaków. Ilość nawozu zależy od wysokości iglaka. Odpowiednią dawkę rozprowadź wokół rośliny, w miarę możliwości mieszając go z wierzchnią warstwą gleby. Potem obficie podlej rośliny, aby nawóz mógł się rozpuścić. Jeśli nie uda Ci się zużyć nawozu jesiennego przed nadejściem wiosny, możesz go uzupełnić nawozem azotowym i wykorzystać w sezonie wegetacyjnym.