Budownictwo rozwija się w bardzo dynamiczny sposób. Na rynku cyklicznie pojawiają się nowe materiały, które opracowywane są w laboratoriach, pod czujnym okiem specjalistów. Najważniejszą rolę w tym procesie odgrywają tworzywa sztuczne, jak na przykład płyta akrylowa. Te zyskują popularność głównie ze względu na bardzo niskie koszty produkcji, ale także wyjątkowo szerokie zastosowanie. Są to materiały, których właściwości można dokładnie dopasować do oczekiwań – to jest, da się nadać im konkretne cechy, dzięki którym spisują się lepiej niż klasyczne budulce.
Jak obchodzić się z akrylem?
Chociaż znacznie różni się od drewna czy sklejki, zarówno pod względem wyglądu jak i właściwości, płyta akrylowa nie wymaga odmiennych narzędzi. Jest to materiał stosunkowo łatwy w obróbce – bez problemu można go ciąć przy pomocy zwykłej piły tarczowej i szybko nadawać mu pożądany kształt. Sam montaż również nie powinien być uciążliwy. Czasem, ze względów estetycznych, konieczne okazuje się wypolerowanie akrylu.
Czy warto inwestować w płyty akrylowe?
Nie jest to nic trudnego, wystarczy posiadać właściwe płyty polerskie, filc powinien sprawdzić się bez zarzutów. Niektórzy nadal uznają akryl za dość egzotyczne tworzywo, lecz w rzeczywistości nie ma czego się obawiać. W porównaniu do ich substytutów, płyty akrylowe są tańsze i wytrzymalsze. Jeśli potrafimy wkomponować je w preferowany wystrój, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć się właśnie w nie. Raz zamontowane płyty z akrylu powinny dobrze sprawować się przez dziesiątki lat, bez konieczności wymiany.